Gazetecilik
Gazetecilik mesleği nedir? Gazetecilerin Çalışma Alanları Nedir, Nerelerde Çalışırlar? Nasıl Gazeteci Olunur? Gazeteci Olmak İçin Hangi Okula Gitmek veya Nasıl Bir Eğitim Almak Gerekir? Gazetecilik Bölümü Hangi Üniversitelerde Bulunur?  Bu üniversitelerin Başarı Sıralaması Nedir? Gazeteciler Ne Kadar Maaş alır veya Ayda Ortalama Ne Kadar Para Kazanırlar? Gazetecilerin, “Gazete,dergi, haber sitesi vb.” Açmak İçin Ne Kadar Sermayeye İhtiyaçları Vardır? Gazeteciler İş Bulmak İçin Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmalı ve Kendilerini Nasıl Geliştirmelidirler? sorularının cevapları ve “Gazetecilik” ile ilgili detaylı meslek bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Gazetecilik Mesleği Nedir?

Basın yayın kuruluşlarında ve yayın organlarında, görev yapan ve çalıştıkları yerlere, iletişim ve habercilik sektörüne dair çalışmalar ve içerikler oluşturan kişilerin yapmış olduğu mesleğe, gazetecilik adı verilmektedir. Bu mesleği icra eden kişilere; gazeteci, muhabir ya da haberci adı verilmektedir.

Gazetecilik mesleği, günümüzde, görsel ve işitsel habercilik alanlarını da, kapsayacak biçimde kullanılmaktadır. Gazetecilik, pek çok kültür tarafından, kutsal olarak kabul edilen mesleklerden biri olarak, kabul edilmektedir. Gazetecilik mesleği; mesleğin çalışma alanlarının geniş olması, meslektekilere ve meslektekilerin yaptıkları işe büyük bir saygı gösterilmesi, önemli olay, kişi ve durumlarla karşılaşılmaya elverişli bir meslek olması sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Gazetecilik Mesleğinin Çalışma Alanları Nedir, Gazeteciler Nerelerde Çalışırlar?

İletişim ve basın kuruluşlarına; doğru, dikkat çeken ve kaliteli içerik oluşturmak ve bu içerikleri güncellemek, gazetecilerin en temel görevidir. İnternet haberciliğinin göstermiş olduğu hızlı gelişme, gazetecilik mesleğinin çalışma alanlarını oldukça genişletmiştir. Gazetecilerin; habercilik faaliyetlerinde bulunan televizyon kanalı, internet sitesi, radyo kanalı, gazete ve dergi gibi pek çok medya kuruluşunda, çalışma alanları bulunmaktadır.

Nasıl Gazeteci Olunur? Gazeteci Olmak İçin Hangi Okula Gitmek veya Nasıl Bir Eğitim Almak Gerekir?

Gazeteci olmak için; üniversite eğitimi şart olmasa da, gazetecilik mesleğinin hakkıyla ve doğru bir şekilde icra edebilmesi için, eğitim gereklidir. Ayrıca, birçok saygın kurum ve kuruluş, gazetecilik faaliyetlerinde bulunmak üzere işe alacağı kişileri, Gazetecilik bölümü mezunları arasından seçmektedir.

Gazeteci olabilmek için, üniversitelerin Gazetecilik bölümü lisan programlarından mezun olmak gerekmektedir. Gazetecilik bölümü lisans programlarının eğitim süresi, normal şartlarda, 4 yıldır. Bu eğitim süresi, hazırlık sınıfı olan üniversitelerde, 5 yıldır. Bu lisans programı boyunca öğrencilere; Gazetecilik İlkeleri, Haber Toplama ve Yazma, Fotoğraf Teknikleri, Muhabirlik, İnternet Gazeteciliği ve Medya Analizi gibi dersler öğretilmektedir. Bunun yanında, Radyo Sinema ve Televizyon bölümü lisans (4 yıllık) programlarından veya Medya ve İletişim bölümü önlisans (2 yıllık) programlarından mezun olunarak da, gazeteci olunabilmektedir. Ancak, Gazetecilik bölümü okuyan kişiler, basın sektörü içerisinde, daha kolay yer edinmektedir. Bunların yanında, iletişim liselerinden mezun olmak da, gazeteci olmak isteyen kişilere, büyük avantajlar sağlamaktadır.

Gazetecilik Bölümü (Gazetecilik) Hangi Üniversitelerde Bulunur?  Bu Üniversitelerin Taban Puanları Nedir?

Gazetecilik bölümü; devlet, vakıf ve özel üniversitelerin birçoğunda bulunmaktadır. Üniversitelerin Gazetecilik bölümlerine, ÖSYM’nin açıklamış olduğu TS-2 puan türünden, öngörülen başarı sıralamasına sahip olunmasıyla yerleşilir. TS-2 puan türünden yüksek bir başarı sıralamasına sahip olmak için; Türkçe, Edebiyat, Sosyal Bilimler ve Tarih derslerine ağırlıklı olarak çalışılması gerekmektedir. 2016–2017 Eğitim döneminde, Gazetecilik bölümüne (İngilizce) yerleşilebilecek en yüksek başarı sıralaması;  TS-2, 6.370 başarı sıralamasıyla, tam burslu olarak Yeditepe Üniversitesi’ne aittir. 2016–2017 Eğitim döneminde, Gazetecilik bölümüne (İngilizce) yerleşilebilecek en düşük başarı sıralaması ise;  TS-2, 557.000 başarı sıralamasıyla, %25 burslu olarak, Yeditepe Üniversitesi’ne aittir. 

Gazetecilik Mesleğindekiler Ne Kadar Maaş alır veya Ayda Ortalama Ne Kadar Para Kazanırlar?

Gazeteciler; 1500 TL ila 5000 TL arasında maaş almaktadırlar. Bu miktarlar, gazetecinin mesleki niteliklerine ve çalıştıkları yerin özelliklerine göre daha yüksek rakamlara ulaşabilir. Kendilerine ait iş kuran gazeteciler, mesleki gayretlerine göre, çok yüksek kazançlar sağlayabilmektedirler.

Gazetecilik Mesleğindekiler Nasıl İş Bulurlar, İş Kurmak İçin Sermaye İhtiyaçları Varsa Ne Kadardır,  İş Bulmak İçin Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmalı, Kendilerini Nasıl Geliştirmelidirler?

Gazeteciler; kendilerine ait, haber sitesi, gazete ve dergi kurabilirler. Bu işlerini kurmak için, gerekli olan sermaye miktarına ilişkin sabit bir miktar belirlenmesi mümkün olmamaktadır. Herhangi bir basın – yayın organı kurmak isteyen gazetecilerin, T.C. Başbakanlık Basın – Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden izin almaları gerekmektedir. Bunların yanında, gazeteciler, büyük haber şirketlerinin temsilciliklerini de, alabilirler.

Gazetecilerin; meraklı, yerinde ısrar etmeyi bilen, araştırmacı ve pes etmeyen kimseler olması gerekmektedir. Gazeteciler, kendilerini geliştirmek için, bolca okumalı ve araştırmalıdırlar. Gazetecilerin yabacı dil bilmeleri, dünya basını içerisinde yer edinmelerini kolaylaştıracaktır.

İlk meslek Yorumunu Siz Yazın

Bu Meslek İle İlgili Yorumunu Yaz

E-Posta Adresiniz Yayınlanmaz.


*