Güzellik Uzmanlığı
Güzellik Uzmanlığı nedir? Güzellik Uzmanlarının Çalışma Alanları Nedir, Nerelerde Çalışırlar? Nasıl Güzellik Uzmanı Olunur? Güzellik Uzmanı Olmak İçin Hangi Okula Gitmek veya Nasıl Bir Eğitim Almak Gerekir? Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Bölümü Hangi Üniversitelerde Bulunur?  Bu üniversitelerin Başarı Sıralaması Nedir? Güzellik Uzmanları Ne Kadar Maaş alır veya Ayda Ortalama Ne Kadar Para Kazanırlar? Güzellik Uzmanlarının  “Güzellik Salonu veya Güzellik Merkezi” Açmak İçin Ne Kadar Sermayeye İhtiyaçları Vardır? Güzellik Uzmanları İş Bulmak İçin Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmalı ve Kendilerini Nasıl Geliştirmelidirler? sorularının cevapları ve “Güzellik Uzmanlığı” ile ilgili detaylı meslek bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Güzellik Uzmanlığı Mesleği Nedir?

İnsanların dış görünümü için, yapılması gereken müdahaleleri tespit eden ve bu müdahaleleri, uygulayan kişilerin icra etmiş olduğu mesleğe, Güzellik Uzmanlığı adı verilir.  Bu mesleği, icra eden kişiye ise, Güzellik Uzmanı denir. Güzellik Uzmanlığı; özellikle kadınların, daha genç ve sağlıklı görünme istekleri doğrultusunda ortaya çıkmış bir meslektir. Çalışma alanlarının oldukça fazla olması sayesinde, Güzellik Uzmanlığı mesleği  -özellikle kadınlar tarafından- sıklıkla tercih edilmektedir.

Güzellik Uzmanlığı Mesleğinin Çalışma Alanları Nedir, Güzellik Uzmanları Nerelerde Çalışırlar?

Güzellik Uzmanlarının en temel görevi; cilt, saç ve tırnak bakımı yapmak ve makyaj, epilasyon ve bölgesel zayıflama tekniklerini uygulamaktır. Güzellik Uzmanları, mesleklerini icra ederken, Dermatoloji ve Kozmetoloji alanlarının ilkelerinden yararlanmaktadır. Güzellik Uzmanlarının; güzellik merkezlerinde, polikliniklerde, hastanelerin Dermatoloji bölümlerinde, otellerde, güzellik salonlarında ve saç ekim merkezlerinde çalışma alanları bulunmaktadır. Bu meslektekilerin büyük bir çoğunluğu, ya iş kurmakta ya da özel sektör bünyesindeki firmalarda çalışmaktadır.

Nasıl Güzellik Uzmanı Olunur? Güzellik Uzmanı Olmak İçin Hangi Okula Gitmek veya Nasıl Bir Eğitim Almak Gerekir?

Güzellik Uzmanı olmak isteyen kişilerin, izleyebileceği iki farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden birincisi; devlet, özel ve vakıf üniversitelerine bağlı olan, meslek yüksekokullarında bulunan Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri bölümü önlisans programlarından mezun olmaktır. Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri bölümü önlisans programının eğitim süresi, normal şartlarda, 2 yıldır. Bu önlisans eğitimi süresince, öğrencilere; Mikrobiyoloji ve Hijyen, Kozmetik Ürünler, Depilasyon, Temel Makyaj, Plastik Makyaj Epilasyon ve Refleksoloji gibi dersler öğretilmektedir. Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri bölümünden mezun olan öğrenciler, Güzellik Uzmanı ünvanına sahip olmakta ve Güzellik Uzmanlığı mesleğini yapmaya hak kazanmaktadırlar.

Güzellik Uzmanı olmak isteyen kişilerin izleyebileceği seçeneklerden ikincisi ise, MEB(Milli Eğitim Bakanlığı) onaylı Güzellik Uzmanlığı Sertifikası almaktır. Bu sertifikalar, pek çok özel firma tarafından verilmektedir. Bu sertifika için alınması zorunlu olan kurslar, 3 ila 5 ay arasında sürmektedir. Güzellik Uzmanlığı kurs ücretleri, şehirden şehre değişiklik göstermekle birlikte, 1000 TL ila 4000 TL arasındadır.

Güzellik Uzmanlığı Bölümü (Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri) Hangi Üniversitelerde Bulunur?  Bu Üniversitelerin Taban Puanları Nedir?

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri bölümü önlisans programı, ülkemizde bulunan on üç adet devlet, özel ve vakıf üniversitesine bağlı meslek yüksekokulunda bulunmaktadır. Üniversitelerin Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri önlisans programına, ÖSYM’nin açıklamış olduğu YGS-4 puan türünden, öngörülen başarı sıralamasına sahip olunmasıyla yerleşilir. YGS-4 puan türünden yüksek bir başarı sıralamasına sahip olmak için, Sosyal Bilimler ve Türkçe derslerine ağırlıklı olarak çalışılması gerekmektedir. 2016–2017 Eğitim döneminde, Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri bölümüne yerleşilebilecek en yüksek başarı sıralaması;  YGS-4, 178.000 başarı sıralamasıyla Plato Meslek Yüksekokulu’na aittir. 2016–2017 Eğitim döneminde, Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri bölümüne yerleşilebilecek en düşük başarı sıralaması ise;  YGS-4, 1.818.000 başarı sıralamasıyla İstanbul Gelişim Üniversitesi’ne aittir. Plato Meslek Yüksekokulu’nun Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri bölümünün, uzaktan eğitim biçimi de, bulunmaktadır. 2016–2017 Eğitim döneminde, bu bölüme yerleşilebilecek en düşük başarı sırlaması ise, YGS-4, 1.170.000 olmuştur.

Güzellik Uzmanlığı Mesleğindekiler Ne Kadar Maaş alır veya Ayda Ortalama Ne Kadar Para Kazanırlar?

Özel sektör bünyesinde çalışan Güzellik Uzmanları, 2000 TL ila 2500 TL arasında maaş almaktadırlar. Bu maaş miktarları, çalışılan yerin konumu ve Güzellik Uzmanının mesleki nitelik ve deneyimlerine göre değişiklik göstermektedir. Kendi işyerlerini kurmuş olan Güzellik Uzmanları ise, mesleki çabaları doğrultusunda, çok yüksek kazançlar sağlayabilmektedirler.

Güzellik Uzmanlığı Mesleğindekiler Nasıl İş Bulurlar, İş Kurmak İçin Sermaye İhtiyaçları Varsa Ne Kadardır,  İş Bulmak İçin Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmalı, Kendilerini Nasıl Geliştirmelidirler?

Güzellik Uzmanları, kendilerine ait Güzellik Salonu (Güzellik Merkezi) gibi işyerleri kurabilirler. Kurulacak bu işleri için gerekli olan sermaye miktarı, işyerinin özel niteliklerine ve işyerinin kurulacağı şehre göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple, bu sermaye miktarına ilişkin, genel bir miktar belirtilmesi mümkün olmamaktadır. Güzellik Salonu kuracak Güzellik Uzmanlarının, öncelikle, işletme ruhsatı alması gerekmektedir. Güzellik Uzmanlarının; yaratıcılığı ve göz beğenisi yüksek, titiz ve el becerisine sahip kimseler olması gerekmektedir.

2 Meslek Yorumu

  1. bende güzellik uzmanı olmak istiyorum. bunun okulu var mı yoksa dışardan mı eğitim alıyoruz. eğitimi çok masraflı mı? güzellik salonu kurmanın maliyeti nekadar ?

Bu Meslek İle İlgili Yorumunu Yaz

E-Posta Adresiniz Yayınlanmaz.


*