Muhasebecilik
Muhasebecilik mesleği nedir? Muhasebecilerin Çalışma Alanları Nedir, Nerelerde Çalışırlar? Nasıl Muhasebeci Olunur? Muhasebeci Olmak İçin Hangi Okula Gitmek veya Nasıl Bir Eğitim Almak Gerekir? Muhasebecilik Bölümü Hangi Üniversitelerde Bulunur?  Bu üniversitelerin Başarı Sıralaması Nedir? Muhasebeciler Ne Kadar Maaş alır veya Ayda Ortalama Ne Kadar Para Kazanırlar? Muhasebecilerin, “Muhasebecilik Bürosu” Açmak İçin Ne Kadar Sermayeye İhtiyaçları Vardır? Muhasebeciler İş Bulmak İçin Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmalı ve Kendilerini Nasıl Geliştirmelidirler? sorularının cevapları ve “Muhasebecilik” ile ilgili detaylı meslek bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Muhasebecilik Mesleği Nedir?

İşletmelerin, mali hareketlerini, muhasebe biliminin temel ilkelerini doğrultusunda, kayıt altına alan, bu kayıtların analizini ve raporlama işlerini yapan kişilerin, icra etmiş olduğu mesleğe, muhasebecilik adı verilir.  Bu mesleği icra eden kişilere ise, muhasebeci denir. Ticari faaliyet gösteren her kurum ve kuruluşun, muhasebe işleri bölümünün bulunması; muhasebecilik mesleğinin çalışma alanını oldukça genişletmiştir. Ancak, Muhasebe bölümü mezunlarının icra ettiği mesleki faaliyetleri; başka bölüm, program ve kurs mezunlarının da, yapabilmesi, muhasebecilik mesleğinin iş imkanlarını azaltmış ve bu meslektekilerin aldıkları maaş miktarlarına olumsuz etki yapmıştır. Bu sebeple, birçok muhasebe bölümü mezunu ya işsiz kalmakta, ya da düşük olarak nitelenebilecek ücretlere çalışmaktadır.

Muhasebecilik Mesleğinin Çalışma Alanları Nedir, Muhasebeciler Nerelerde Çalışırlar?

Muhasebecinin en temel görevi, bir işletmenin mali hareketlerini; kaydetme, sınıflandırma, özetleme ve raporlama aşamalarından geçirerek kontrol altında tutmaktır. Muhasebecilerin, ticari faaliyette bulunan bütün işletmelerin muhasebe bölümlerinde çalışma alanları bulunmaktadır.

Nasıl Muhasebeci Olunur? Muhasebeci Olmak İçin Hangi Okula Gitmek veya Nasıl Bir Eğitim Almak Gerekir?

Muhasebecilik mesleği; üniversite eğitiminin şart olmadığı mesleklerden biridir. Ancak, günümüzde, muhasebe eğitimi görmemiş kişilerin, sektör içerisinde iş bulmaları oldukça zor olmaktadır. Pek çok bölümden mezun olunarak, muhasebecilik yapılabilir. Üniversitelerin; Muhasebe bölümleri başta olmak üzere, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri gibi bölümlerden mezun olunarak da, muhasebecilik mesleği yapılmaktadır. Ayrıca Ticaret Meslek Liselerinin Muhasebe ve Finansman bölümü mezunları da, muhasebecilik mesleğini yapabilmekte ve muhasebecilik bölümüne ilişkin pek çok üniversite bölümüne sınavsız geçebilmektedirler. Bunların yanında, özel kurum ve kuruluşlar tarafından verilen muhasebecilik sertifikalarına sahip olanlar da, muhasebecilik yapmaya hak kazanmaktadırlar. Kısacası, muhasebeci olmak nispeten daha kolayken, işi olan muhasebeci olmak oldukça zordur.

Muhasebecilik Bölümü (Muhasebe) Hangi Üniversitelerde Bulunur?  Bu Üniversitelerin Taban Puanları Nedir?

Muhasebe bölümü lisans (4 yıllık) programı, ülkemizdeki, dört üniversitede bulunmaktadır. Muhasebe bölümlerine, ÖSYM’nin açıklamış olduğu YGS-6 puan türünden, öngörülen başarı sıralamasına sahip olunmasıyla yerleşilir. YGS-6 puan türünden yüksek bir başarı sıralamasına sahip olmak için; Türkçe ve Matematik 1 derslerine ağırlıklı olarak çalışılması gerekmektedir. 2016–2017 Eğitim döneminde, Muhasebe bölümüne yerleşilebilecek en yüksek başarı sıralaması;  YGS-6, 690.000 başarı sıralamasıyla Dumlupınar Üniversitesi’ne aittir. 2016–2017 Eğitim döneminde, Muhasebe bölümüne yerleşilebilecek en düşük başarı sıralaması ise;  YGS-6, 1.275.000 başarı sıralamasıyla Girne Amerikan Üniversitesi’ne aittir. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümü lisans (2 yıllık) programı, ülkemizde bulunan birçok özel, vakıf ve devlet üniversitesinde bulunmaktadır.  Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümlerine, ÖSYM’nin açıklamış olduğu YGS-6 puan türünden, öngörülen başarı sıralamasına sahip olunmasıyla yerleşilir. 2016–2017 Eğitim döneminde, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümüne yerleşilebilecek en yüksek başarı sıralaması;  YGS-6, 343.000 başarı sıralamasıyla İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne aittir. 2016–2017 Eğitim döneminde, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümüne yerleşilebilecek en düşük başarı sıralaması ise;  YGS-6, 1.751.000 başarı sıralamasıyla Sakarya Üniversitesi’ne aittir.

Muhasebecilik Mesleğindekiler Ne Kadar Maaş alır veya Ayda Ortalama Ne Kadar Para Kazanırlar?

Muhasebeciler, 1404 TL (asgari ücret) ila 5000 TL arasında maaş almaktadırlar. Bu maaş miktarları, çalışılan yere ve muhasebecinin mesleki özelliklerine göre değişmektedir.

Muhasebecilik mesleğinde, SM, SMMM ve YMM olmak üzere, üç farklı derece bulunmaktadır. Bu dereceler, yapılan sınavlar sonucunda elde edilmektedir. Muhasebecilik mesleğindeki en yüksek derece YMM’dir. Kendilerine ait, Muhasebecilik Bürosu kuran muhasebeciler, mesleki gayretleri doğrultusunda, çok yüksek kazançlar elde edebilmektedirler.

Muhasebecilik Mesleğindekiler Nasıl İş Bulurlar, İş Kurmak İçin Sermaye İhtiyaçları Varsa Ne Kadardır,  İş Bulmak İçin Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmalı, Kendilerini Nasıl Geliştirmelidirler?

Muhasebecilik Bürosu açmaya karar veren muhasebecilerin, ilk olarak, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’na kayıt olmaları gerekmektedir. Muhasebecilik Bürosu açmak için gereken sermaye miktarı, büronun açılacağı şehre ve büronun niteliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Muhasebecilerin; titiz, düzenli, sorumluluk sahibi ve sayılarla arası iyi olan kimseler olmaları gerekmektedir.

1 Meslek Yorumu

  1. iki yıllık muhasebe bölümü okuyorum. okulu bitirince iş imkanları geniş mi. Birde ilk işe başlayınca asgari ücretten mi başlatıyorlar yoksa daha fazla mı veriyorlar. İnşallah okuduğumuza değer.

Bu Meslek İle İlgili Yorumunu Yaz

E-Posta Adresiniz Yayınlanmaz.


*