Oyunculuk
Oyunculuk mesleği nedir? Oyuncuların Çalışma Alanları Nedir, Nerelerde Çalışırlar? Nasıl Oyuncu Olunur? Oyuncu Olmak İçin Hangi Okula Gitmek veya Nasıl Bir Eğitim Almak Gerekir? Konservatuar Oyunculuk Bölümü Hangi Üniversitelerde Bulunur?  Bu üniversitelerin Başarı Sıralaması Nedir? Oyuncular Ne Kadar Maaş alır veya Ayda Ortalama Ne Kadar Para Kazanırlar? Oyuncular İş Bulmak İçin Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmalı ve Kendilerini Nasıl Geliştirmelidirler? sorularının cevapları ve “Oyunculuk” ile ilgili detaylı meslek bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Oyunculuk Mesleği Nedir?

Yazılı bir metin doğrultusunda veya yazılı metin olmaksızın, bir karaktere hayat veren kişilerin icra etmiş olduğu mesleğe, oyunculuk adı verilir.

Peter Brook oyunculuk mesleğini; “bütün kalbinle yalan söylemek” olarak tanımlamıştır.  Oyunculuk mesleğini, icra eden kişilere, oyuncu denir. Kadın oyuncuya, aktris; erkek oyuncuya ise, aktör denilmektedir.

Oyunculuk mesleği; sinema oyunculuğu, televizyon (dizi) oyunculuğu, radyo oyunculuğu, tiyatro oyunculuğu ve reklam oyunculuğu gibi uzmanlık alanlarına ayrılmaktadır. Ülkemiz dahil, hemen hemen her ülkede, oyuncuların kazançlarının çok yüksek olması, sürekli göz önünde olmaları ve yaptıkları işe büyük bir saygı duyulması sayesinde, insanların büyük bir çoğunluğu, oyuncu olmayı hayal etmektedir.

Oyunculuk Mesleğinin Çalışma Alanları Nedir, Oyuncular Nerelerde Çalışırlar?

Canlandıracağı karakteri yaşamak ve bu karaktere ruh vermek, oyuncuların, en temel görevidir.  Oyuncuların; tiyatro, sinema, reklam, radyo ve televizyonlarda çalışma alanları bulunmaktadır. Oyuncuların, Devlet Tiyatroları’nda, TRT’de, özel tiyatrolarda, bazı sanat ve kültür kurumlarında da, çalışma imkanları bulunmaktadır.

Nasıl Oyuncu Olunur? Oyuncu Olmak İçin Hangi Okula Gitmek veya Nasıl Bir Eğitim Almak Gerekir?

Oyunculuk mesleğine girişte, başarıdan çok, yetenek ön planda tutulmaktadır. Oyuncu olmak için, eğitim şart değildir. Eğitim almamış birçok ünlü oyuncu vardır. Cast ajanslarına kaydolarak da, oyunculuk yapılabilmektedir. Ancak yeni nesil oyuncuların nerdeyse hepsi, oyunculuk eğitimi almış kişilerdir. Oyunculuk eğitimi, birçok üniversitede bulunan Konservatuar bölümlerinde verilmektedir. Konservatuar bölümlerinin eğitim süresi, genellikle, 4 yıldır. Konservatuar bölümlerinde okuyan öğrencilere; Hareket, Eskrim, Doğaçlama, Role Hazırlık, Diksiyon, Oyunculuk ve Sahne Çalışması gibi dersler verilmektedir. Konservatuar bölümlerinden mezun olan öğrenciler, Eğitimli Oyuncu olarak nitelendirilmektedir.

Oyunculuk Bölümü (Konservatuar) Hangi Üniversitelerde Bulunur?  Bu Üniversitelerin Taban Puanları Nedir?

Konservatuar bölümü, ülkemizde yer alan birçok üniversitede bulunmaktadır. Devlet üniversitelerinde bulunan konservatuarlara, Devlet Konservatuarları adı verilmektedir. Konservatuar bölümlerine giriş koşulları, konservatuarın bağlı olduğu üniversite tarafından ayrıca belirlenmektedir. ÖSYM’nin yapmış olduğu YGS sınavından, üniversitenin belirlediği puana ya da bu puanın üzerinde başarıya sahip olan öğrenciler, üniversitenin yapacağı konservatuar yetenek sınavlarına girebileceklerdir. Yetenek sınavı sonucunda gereken başarıyı gösteren öğrenciler, konservatuar oyunculuk bölümlerine girmeye hak kazanacaklardır.

Oyunculuk Mesleğindekiler Ne Kadar Maaş alır veya Ayda Ortalama Ne Kadar Para Kazanırlar?

Dizilerde yer alan Başrol Oyuncuları; bölüm başına, 10.000 TL ila 50.000 TL arasında ücret almaktadırlar.  Bu miktarlar oyuncunun niteliği ve popülerliğine göre, 100.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Yan rollerde yer alan oyuncular ise; bölüm başına, 5.000 TL ila 10.000 TL arasında ücret almaktadırlar. Noname (ünlü olmayan) Oyuncular ise, bölüm başına, 1.000 TL ila 5.000 TL arasında ücret almaktadırlar. Oyuncunun performansı, mesleki kariyeri ve yapmış olduğu anlaşma, bu maaş miktarları konusunda, oldukça belirleyici olmaktadır. Sinema ve reklam oyuncuları da, yapmış oldukları anlaşmalar ve üstlendikleri role göre, kazanç sağlamaktadırlar. Tiyatro Oyuncularının büyük bir kısmı ise, yapmış oldukları tiyatro oyunculuğu faaliyetlerini, ülkemizde tiyatro sanatına olan ilginin düşük olması sebebiyle, düşük bir ücret karşılığında yapmaktadırlar.

Oyunculuk Mesleğindekiler Nasıl İş Bulurlar, İş Bulmak İçin Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmalı, Kendilerini Nasıl Geliştirmelidirler?

Oyuncuların; duygusal zekaya sahip, jest ve mimiklerini etkin olarak kullanabilen, üst düzeyde sözel yetenek sahibi ve hitabet yönü kuvvetli kimseler olmaları gerekmektedir. Kendini geliştirmek isteyen oyuncuların; tiyatro, sinema ve edebiyat dallarıyla yakından ilgilenmeleri gerekmektedir.

İlk meslek Yorumunu Siz Yazın

Bu Meslek İle İlgili Yorumunu Yaz

E-Posta Adresiniz Yayınlanmaz.


*