Yönetmenlik
Yönetmenlik mesleği nedir? Yönetmenlerin Çalışma Alanları Nedir, Nerelerde Çalışırlar? Nasıl Yönetmen Olunur? Yönetmen Olmak İçin Hangi Okula Gitmek veya Nasıl Bir Eğitim Almak Gerekir? Radyo, Sinema ve Televizyon Yönetmenlik Bölümü Hangi Üniversitelerde Bulunur?  Bu üniversitelerin Başarı Sıralaması Nedir? Yönetmenler Ne Kadar Maaş alır veya Ayda Ortalama Ne Kadar Para Kazanırlar? Yönetmenler İş Bulmak İçin Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmalı ve Kendilerini Nasıl Geliştirmelidirler? sorularının cevapları ve “Yönetmenlik” ile ilgili detaylı meslek bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Yönetmenlik Mesleği Nedir?

Sinema filmi, dizi film, radyo programı, tiyatro, klip ve reklam gibi medya türlerinin ortaya çıkış aşamasında, yönetim ve koordinasyonu sağlayan kişilerin, icra etmiş olduğu mesleğe, yönetmenlik adı verilir. Bu mesleği icra eden kişilere ise, yönetmen veya rejisör denilmektedir. Yönetmenlik, sorumluluğu yüksek bir meslektir. Bu sayede, yönetmenlerin adından sıklıkla söz edilmektedir. Bu durum da, yönetmenlik mesleğinin, oldukça popüler hale gelmesini sağlamıştır. Sinemaya az da olsa ilgi duyan her insan, yönetmen olmayı ve iyi filmlerle, adından söz ettirmeyi hayal etmiştir.

Yönetmenlik Mesleğinin Çalışma Alanları Nedir, Yönetmenler Nerelerde Çalışırlar?

Yönetmenler, setlerde çalışırlar. Setlerin, herhangi bir yere kurulması gerekebilir. Bu yer, bir gökdelenin tepesi olabileceği gibi, bir maden de olabilir. Bu sebeple, yönetmenlerin işi oldukça sorumluluk gerektiren, stresli bir meslektir. Yönetmenlerin en temel görevi; setin yönetimini yapmak, set çalışanları arasındaki koordinasyonu sağlamak ve sette ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm bulmaktır. Kısacası yönetmen, görsel projenin somut hale gelmesinden sorumlu olan, set yöneticisidir. Yönetmenlerin;  televizyon kanallarında, radyo kanallarında, film şirketlerinde, müzik şirketlerinde ve medya ajanslarında çalışma alanları bulunmaktadır. Bunun yanında, yönetmenler, bir senarist ve bir yapımcıyla anlaşarak, birlikte bir film projesini gerçekleştirebilirler.

Nasıl Yönetmen Olunur? Yönetmen Olmak İçin Hangi Okula Gitmek veya Nasıl Bir Eğitim Almak Gerekir?

Yönetmenlik mesleğinde de, eğitimden çok, yetenek ön plandadır.  Yönetmenlik mesleğini icra edecek kişinin, yönetmenlik mesleğine ilişkin eğitim alması ve diplomaya sahip olması zorunlu değildir.  Ancak, bir kurum ve kuruluşta çalışacak olan, yönetmenlerin, eğitim almadan ve diplomaya sahip olmadan, iş bulması neredeyse imkansız olmaktadır. Pek çok üniversite bölümünden, sanat merkezlerinden, film akademilerinden ve özel kurslardan mezun olunarak, yönetmenlik yapılabilmektedir. Eğitim almadan yönetmenlik yapacak kişilerin, setlerde uzun süre boyunca, çeşitli pozisyonlarda çalışarak deneyim kazanmaları ve kısa film yarışmalarıyla kendilerini ispatlamaları gerekmektedir. Ünlü yönetmen Quentin Tarantino gibi, eğitim almamış birçok ünlü yönetmen bulunmaktadır.

Yönetmenlik Bölümü (Radyo, Sinema ve Televizyon) Hangi Üniversitelerde Bulunur?  Bu Üniversitelerin Taban Puanları Nedir?

Radyo, Sinema ve Televizyon bölümü; devlet, vakıf ve özel üniversitelerin birçoğunda bulunmaktadır. Üniversitelerin Radyo Sinema ve Televizyon bölümlerine, ÖSYM’nin açıklamış olduğu TS-2 puan türünden, öngörülen başarı sıralamasına sahip olunmasıyla yerleşilir. TS-2 puan türünden yüksek bir başarı sıralamasına sahip olmak için; Türkçe, Sosyal Bilimler, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı derslerine ağırlıklı olarak çalışılması gerekmektedir. 2016–2017 Eğitim döneminde, Radyo, Sinema ve Televizyon bölümüne yerleşilebilecek en yüksek başarı sıralaması;  TS-2, 1.310 başarı sıralamasıyla Kadir Has Üniversitesi’ne aittir. 2016–2017 Eğitim döneminde, Radyo, Sinema ve Televizyon bölümüne yerleşilebilecek en düşük başarı sıralaması ise;  TS-2, 555.000 başarı sıralamasıyla Girne Amerikan Üniversitesi’ne aittir.

Yönetmenlik Mesleğindekiler Ne Kadar Maaş alır veya Ayda Ortalama Ne Kadar Para Kazanırlar?

Dizi yönetmenleri, haftalık olarak minimum 7.000 TL ila 15.000 TL arasında para kazanmaktadır. Bu miktarlar, yönetmenin mesleki niteliklerine, işverenlerle yapmış olduğu anlaşmaya ve projenin büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.  Reklam ve film yönetmenleri, belli bir maaş miktarı ve kar oranı anlaşması şeklinde çalışmaktadırlar.

Yönetmenlik Mesleğindekiler Nasıl İş Bulurlar, İş Kurmak İçin Sermaye İhtiyaçları Varsa Ne Kadardır,  İş Bulmak İçin Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmalı, Kendilerini Nasıl Geliştirmelidirler?

Yönetmenler, senaryo yazarak ya da senaryo satın alarak ve bir filmin veya dizinin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenerek çok yüksek miktarda kazançlar sağlayabilmektedirler. Bu işler için gerekli olan sermaye miktarı, oyuncularla yapılan anlaşmalar ve projenin özelliklerine göre değişmektedir. Bu sebeple, bu sermaye miktarına ilişkin, genel bir miktar belirlenmesi mümkün olmamaktadır.

Yönetmenlerin; hayal gücü yüksek, yaratıcı, çekim teknikleri ve senaryo yazımı hakkında bilgi sahibi olan kimseler olmaları gerekmektedir.

1 Meslek Yorumu

Bu Meslek İle İlgili Yorumunu Yaz

E-Posta Adresiniz Yayınlanmaz.


*